Zahrady Skipi

Údržba a regenerace trávníku 

Pravidelná a kvalitní údržba trávníku má zásadní vliv na jeho vzhled a vitalitu. Okrasné trávníky, i když jsou velmi dobře založené, rychle ztrácejí bez kvalitní péče svou krásu.

 • logo

  Vertikutace

  Vertikutace je jedním z nezbytných úkonů pro zajištění zdravého, silného a vitálního trávníku. Ten vám pak bude při správné údržbě dělat radost a stane se doslova chloubou vaší zahrady. Vertikální řez trávníku patří mezi základní regenerační opatření, která se u trávníků provádí. Zejména díky faktu, že se stále častěji používá mulčování, stává se tak vertikutace nepostradatelnou složkou komplexní péče o jakýkoliv trávník.

   

 • logo

  Cíl vertikutace

  Hlavním cílem vertikutace je odstranění všech odumřelých částí rostlin, zbytků posekané trávy a mechu, které v trávníku neustále vytvářejí vrstvu travní plsti. Ta pak zabraňuje v odnožování trav, pronikání vzduchu, vody a živin dále do půdy. Vytváří příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových chorob trávníku. Silná a nepropustná vrstva travní plsti má za následek mělké zakořeňování trávníku. V suchém období pak trávník velmi rychle vysychá a žloutne.

  Pravidelná vertikutace je optimálním způsobem zbavení se negativních vlivů travní plsti. Odstranění travní plsti a mechu z trávníku s provzdušněním svrchní části travního drnu je na výsledku vidět. V průběhu vegetace a v zimním období se totiž ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu vytvoří v trávníku zcela nepropustná vrstva, která brání pronikání vody, živin a vzduchu ke kořenovému systému. Pravidelnou vertikutací získá tráva opět dostatek místa, světla a vzduchu. 

   

 • logo

  Termín vertikutace

  Vertikutace se provádí dvakrát ročně, na jaře a na podzim, v jarních měsících je to březen, duben a v podzimních měsících září a říjen. Hloubka zásahu by neměla přesáhnout 3 mm. Někdy se díky konstrukce stroje provádí i hlubší prořezání v podobě skarifikace. Vertikutací svému trávníku velmi pomůžete. Pokud si má trávník dlouhodobě udržet skvělý vzhled, přinášet radost a užitek, musí být vertikutace vždy nedílnou součástí celkové péče o travní porost.

Proč Zahrady Skipi?

V případě zájmu vás rádi osobně navštívíme, provedeme nezávaznou konzultaci a zdarma vyhotovíme cenovou kalkulaci.

 • 10

  let zkušeností

 • icon

  rodinná firma

 • icon

  osobní přístup

 • icon

  efektivní práce

 • icon

  vysoká kvalita materiálů